Kāpēc Briselē nejūsmo par bin Ladena nāvi?

 Kad ASV pasludināja Osamas bin Ladena nāvi, Eiropa vēl gulēja. Pamodusies un sapratusi, kas noticis, Eiropa atskārta, ka ir par vēlu mainīt rīta avīžu pirmās lappuses, un sāka apsvērt, ko ar šo visu iesākt.

Šķirstot nakts laikā novecojušo presi un malkojot melnu rīta espresso, klausos itāliešu kolēģa Marko stāstā par to, kādēļ viņam viss notikušais ap bin Ladena nāvi un līksme pie Baltā nama Vašingtonā šķiet, maigi sakot, nepieņemama. Marko ir viens no pieredzējušākajiem Briseles korespondentiem, un reizēm ir grūti saprast, kad viņš velk uz zoba, kad runā nopietni. Taču Marko ir pirmais, kurš pēc pusstundas Eiropas Komisijas preses zālē vaicā, vai Kadāfi dēla uzspridzināšana nedēļas nogalē un tagad Osama bin Ladena nošaušana ir „piemērs, ko Rietumi rāda pasaulei?”.

Ne pirmdienas, ne arī otrdienas ikdienišķie Eiropas Komisijas preses brīfingi neiztiek bez bin Ladena lietas. Tas, kas nodarbina Briseles medijus, ir, kā Eiropai attiekties pret faktu, ka Rietumu pasaule Vecās Derības garā ir atriebusi teroristam terorismu viņu vienkārši nogalinot, nevis saņemot ciet un tiesājot pēc taisnības un likuma.

Stāsti par to, kā notikusi Osamas bin Ladena arestēšanas operācija un, kā un vai viņš pretojies, ir tik pat dažādi, kā tie, kur pa īstam atrodas terorista līķis.

Nekas daudzus kolēģus nav līdz galam pārliecinājis, ka jau pašā sākumā bija skaidrs – bin Ladenu nekad netiesās, viņu vienkārši nošaus.

Vēlāk ievēroju, ka ASV prezidents Baraks Obama savā runā, apzināti vai neapzināti, piemin, ka stājoties amatā par augstāko prioritāti cīņā ar “Al Kaidu” noteicis bin Ladena nogalināšanu vai sagūstīšanu. Tieši tādā kārtībā un nevis otrādi.

Eiropas Savienības augstākās amatpersonas – ES, Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta prezidenti izplatījuši paziņojumu, kurā teikts, ka pasaule bez bin Ladena tagad ir drošāka.

Taču ideju par drošāku pasauli jau pēc dažām stundām neoficiālā sarunā ar grupu Briseles žurnālistu apgāž ārlietās zinošs, augsts ES institūciju ierēdnis, sakot, ka, gluži pretēji, –  tagad Eiropai terorisma seja kļuvusi daudz neskaidrāka, un to, kāda dzīvība verd „Al Kaidas” mācekļu skolās, var tikai minēt. Bin Ladena sekotāji ir jaunāki, izglītotāki, labi pārzina modernās tehnoloģijas. „Lielāki terorisma draudi Eiropai ir ļoti reāli,” saka ierēdnis, „es uzvaras karogu mastā nevilktu.”

 2011-05-03, Briselē.

Advertisements

About Ina Strazdiņa

Journalist
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Kāpēc Briselē nejūsmo par bin Ladena nāvi?

  1. Zigurds says:

    Ar divkosību slimojam. Pie tam visā pasaulē un visos radikālajos, tāpat kā mazāk radikālos variantos bez izņēmuma.
    Paldies Inai par atraktīviem un konkrētiem tekstiem latviešu valodā.

  2. Signe says:

    Paldies Lielais 🙂 par šo ieskatu aizulisēs, kopš esmu prom no Brux caur Rix Tunisijā ļoti pietrūkst tieši šādu ziņu 🙂 vispār jau taisnība ir tam Augstajam ES Institūcijas ierēdnim – viena cilvēka nāve izskatās, ka kustību neapturēs un viss turpinās (varbūt mazliet haotiskāk, kas ne vienmēr nozīmē sliktāk). cerams, ka ES būs spējīga uz labu ārpolitiku un organizētākām nostājām anti-terorisma jautājumos, kas pie viena neirobežos mūs, kā pilsoņu (ES) brīvībās pārāk lielā mērā. Ar sveiciniem no Tunisijas, pirmais un vienīgais Latvijas zinātnes atašejs Signe Martišūne-Schwagrowski-Buyse

  3. Sveika, Signe! Ārkārtīgi priecājos saņemt no Tevis ziņu! Un no sirds atvainojos, ka atbilldu tikai tagad. Vai joprojām esi Tunisijā? Ļoti priecātos ar Tevi sazināties. Mans e-pasts: Ina.strazdina@gmail.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s