Atvadas „Meža pīlē”*

 „Kamo” Gadalaiku avēnijā (Avenue des Saisons) ir viens no Briseles japāņu restorāniem, kas atrodams ieteicamo ēstuvju saraksta augšgalā un var lepoties ar vienu Mišelina zvaigzni. Ar maziem, stūrainiem galdiņiem pieblīvētajā, dažu desmitu kvadrātmetru lielajā telpā sestdienas maltīti ietur vismaz ducis pusdienotāju. Ēdienkartē ir mazāk nekā desmit piedāvājumu, un viss tiek gatavots atvērtā virtuvē viesu acu priekšā. Lai arī pirmajā acu mirklī absolūti atturīgā interjera dēļ te nekas neliecina par sevišķumu, ēdiens ir izcils, svaigs un bezgala gards.

Esam ieradušies trijatā, lai atvadītos no mūsu japāņu drauga un kolēģa Jošinori, jeb Joši, kā mēs viņu saucam, kurš drīzumā pamet Briseli, lai atgrieztos darbā laikrakstā Tokijā.

Ar Joši iepazināmies pirms trim gadiem braucienā uz Afganistānu. Kopš tās reizes regulāri tiekamies, un Joši ir tas, kurš allaž krīt par upuri eiropiešu ziņkārībai un ir spiests mūs – latvieti un skotieti, iepazīstināt ar japāņu virtuves smalkumiem un tradīcijām, cik nu vien tas svešatnē iespējams.

Mēs gan šoreiz pavelkam sevi un Joši uz zoba, par to, ka pirms braukšanas uz Tokiju, mūsu draugs labprātāk būtu nobaudījis steiku īru krogā, tā vietā, lai ēstu suši, bet izrādās, ka šoreiz mūsu japāņu restorāna apmeklējumam ir dubulta jēga.

Joši atklāj, ka Japānas vēstniecība Briselē, tāpat kā valsts pārstāvniecības visur citur Eiropā, drudžaini skaita japāņu restorānu apmeklētāju skaitu, kas kopš Fukušimas atomelektrostacijas avārijas dramatiski krities. „Cilvēki baidās, ka zivis, kuras izmanto sagatavojot suši un citus japāņu ēdienus, ir saindētas ar radiāciju,” saka Joši un piebilst, ka patiesībā eiropiešiem nebūtu ko baidīties, jo nedz tunci, nedz lasi, nedz citas te nobaudāmās zivis restorāni no Japānas neieved. Tās noķer tepat, Eiropas ūdeņos. Citādi gan esot dzimtenē. Tur viņš pats no zivīm atturētos, īpaši tām, kuras ķertas Japānas piekrastē.

Tiesājot „Kai sen don”, kas ir trauciņš pildīts ar svaigām jūras veltēm un jēlu lasi, Joši mums pastāsta, ka Japānai ir lieli plāni. Zemestrīces un cunami viļņa saplosītajā valsts Rietumu piekrastē, kā spītējot notikušajam, tapšot eko pilsēta, izcili moderna nākotnes vide, kurā prāvi investēt solījusi Francija, Nīderlande un Dānija. No atomelektrostacijām Japāna visticamāk neatteikšoties, bet esot gatava tāpat kā eko pilsētā investēt visaugstākās kvalitātes tehnoloģijas. Arī par to aktīvi interesējas atomtehnoloģiju ražotājvalsts, šīs jomas līdere Francija.

Ir savādi redzēt Joši aizbraucam, un varam tikai iztēloties, kā viņš jūtas, atgriežoties tik negaidītas traģēdijas skartajā dzimtenē. Uz atvadām uzdāvinām fotogrāfiju, kurā Joši redzams ar lielām, apaļām saules brillēm nokveldētajās Kandahāras smiltīs. Nosmejamies par savām noputējušajām sejām, bruņurupuču mugursomām un saņurcītajām bikšu starām kādā citā bildē.

Dažas dienas vēlāk jau no Tokijas saņemu lakonisku, skaistu e -pasta vēstuli, kurā Joši raksta: „Trīskāršas traģēdijas skarta, Japāna joprojām atrodas smagā situācijā. Taču es esmu pārliecināts, ka mēs tam tiksim pāri. Paldies par atbalstu! Ar cieņu, Joši.”

 2011. gada 28. aprīlis, Brisele.

* „Kamo” tulkojumā no japāņu valodas nozīmē „Meža pīle”.

Advertisements

About Ina Strazdiņa

Journalist
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Atvadas „Meža pīlē”*

  1. Marta says:

    Pārtrauc pauzi biežāk!

  2. skaists ieskats 🙂 un kolosāli apzināties, ka ir šādi Joši, tik jauki un patriotiski. vēl viens piemērs, ka komunikāciju kultūra citur ir mazlietiņa savādāka nekā LV – cik lielas šanses saņemt šādu kaut vai īsu bet sirsnīgi pieklājību epastiņu ir no vidējā aritmētiskā latvieša? vai arī – cik vārdu, pat ja tāds e-pasts būtu tajā būtu par to, kā neiet pašam un cik par valsti?
    bet uz pozitīvās nots = prieks, ka Brisele nezaudē un nekad cerams nezaudēs savu internacionālo šarmu, kas ļauj satikties visu tautu bērniem 🙂 priekā,Signe

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s